Σε… παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Λούκας Καταρίνα, για τον Α’ όμιλο του Group III της Ευρωαφικανικής Ζώνης στο Davis Cup. Ο 21χρονος πρωταθλητής, νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, ξεδίπλωσε μέσα στο κορτ το ταλέντο του και νίκησε τον αντίπαλό του με 6-2, 6-1.

Σε συνδυασμό και με την δύσκολη νίκη νωρίτερα του Μιχάλη Περβολαράκη με 2-1 σετ επί του Ρομέν Αρνεοντό, η Ελλάδα πήρε τη νίκη επί του Μονακό, σιγούρεψε την 2η θέση στον όμιλο και ταυτόχρονα πήρε την πρόκριση μαζί με την Πολωνία για τα αυριανά (14/9) πλέι-οφ κατάταξης, αλλά και την είσοδο στα πλέι-οφ του Group II (Μάρτιος 2020).

Ως προς το ματς, το πρώτο σετ κύλησε φυσιολογικά, με αρχικά 2-0 προβάδισμα του Τσιτσιπά, που έγινε 3-2 και στο τέλος 6-2 μέσα σε 25 λεπτά. Και το δεύτερο σετ πήγε γρήγορα στο 4-0 και αμέσως μετά στο 6-1 μέσα σε 24 λεπτά και μάλιστα με τον τελευταίο πόντο του αγώνα να τον κερδίζει με θεαματικό τρόπο, εισπράττοντας όλο το χειροκρότημα του κόσμου.