Σε πάρτι μετέτρεψε η Άρσεναλ το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της ομάδας του Λάμπαρντ στο «Εμιρέιτς», διατηρώντας την παράδοση που τη θέλει αήττητη από το 1987 στην Boxing Day.

Οι «κανονιέρηδες» με αυτήν την επικράτησή τους βελτίωσαν τη βαθμολογική τους θέση στην premier league και επανήλθαν μετά από 8 αγώνες στις νίκες, ενώ στον αντίποδα οι «μπλε» με τη σημερινή τους ήττα έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στη δεύτερη θέση τη Λέστερ.

Το σκορ, στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, άνοιξε στο 34΄ ο Λακαζέτ με πέναλτι σε ανατροπή του Τίρνι από τον Τζέιμς, ενώ το 2-0 έκανε ο Ελβετός Τζάκα στο 44΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 3-0 ο Σακά στο 56΄ με όμορφη διείσδυση και ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ η Τσέλσι κατάφερε τελικά να μειώσει στο 86΄ με τον Άμπραχαμ

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε πέναλτι με τον Ζορζίνιο, αφού ο Λένο έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: