Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1 επί της Έλτσε στο «Μαρτίνεζ Βαλέρο», για τη 12η αγωνιστική της La Liga. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ, Λούκαρ Πέρεθ, να αναγκάζει σε δυο σωτήριες επεμβάσεις τον Τιμπό Κουρτουά.

Παρά την απουσία του Καρίμ Μπενζεμά και τον τραυματισμό του Ροντρίγκο, οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι βρήκαν το γκολ, με τον Βινίσιους να νικά τον Κίκο Κασίγια με διαγώνιο αριστερό σουτ, για το 0-1 στο 22ο λεπτό. Διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο μέρος και ειδικά μετά την αποβολή του Ραούλ Γκούτι στο 63’.

Ο Βινίσιους δέκα λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λούκα Μόντριτς για το 0-2 από εξαιρετικά δύσκολη θέση. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μειώσουν, μετά από λάθος πάσα του Καζεμίρο, στο τελικό 1-2 με τον Πέρε Μίλα.

Με το «τρίποντο» αυτό η Ρεάλ έπιασε στην κορυφή της κατάταξης τη Σοσιεδάδ ενώ η Έλτσε έχει μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.