Στη Γαλλία, η Ρεάλ Μαδρίτης «απάντησε» μετά την εντός έδρας ήττα της από την ΤΣΚΚΑ, με ένα πολύ σημαντικό «διπλό» επί της Βιλερμπάν (74-71) που τη διατήρησε στην 7η θέση, παρότι τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο. Η Βιλερμπάν ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο μισό του αγώνα, βρίσκοντας σκορ απ’ τους Νόρις Κόουλ και Ντέιβιντ Λάιτι.

Η «βασίλισσα» άρχισε να… ξυπνάει στην τρίτη περίοδο όταν «ζεστάθηκαν» οι Τζέι Σι Κάρολ, Αμπάλντε και Λαπροβίτολα, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 25′ και κράτησε το προβάδισμά της ως τέλος χάρις στις εύστοχες βολές του Τόμπκινς 10΄΄ πριν το φινάλε και τα άστοχα τρίποντα των Κόουλ και Καουντί στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κορυφαίος των νικητών ο Αλμπέρτο Αμπάλντε με 14 πόντους (3/3 τριπ.) και 5 ριμπάουντ, έχοντας μεγάλη υποστήριξη απ’ τους Τόμπκινς (13 π., 4 ρ.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (12 π., 6 ρ., 2 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74.

Βιλερμπάν: Καουντί 2, Λακόμπ 4, Ντιό 12 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Φαλ 4 (10 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Λάιτι 13 (1), Γιαμπουσελέ 13 (3/7 τρίποντα), Κόουλ 18 (4/11 δίποντα, 2/4 τρίπντα, 4/6 βολές).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ (0/4 σουτ), Αμπάλντε 11 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάιους 2, Λαπροβίτολα 12 (2/7 τρίποντα), Αλοθέν, Ντεκ 8 (1), Γκαρούμπα 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 8 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τόμπκινς 13, Τέιλορ 4.