Η Ρεάλ πέρασε σαν «βασίλισσα» από τη δύσκολη έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας των Βάσκων με 2-0 και παρέμεινε στο κατόπι της Μπαρτσελόνα, από την οποία συνεχίζει να απέχει 3 βαθμούς.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν ώριμη και ψύχραιμη, αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να σκοράρει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Καρίμ Μπενζεμά να ανοίγει το σκορ στο 24ο λεπτό και τον Τόνι Κρόος να το διαμορφώνει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, ένα γκολ του Πέδρι στο 35΄ έδωσε στην… υποτονική Μπαρτσελόνα τη νίκη με 1-0 επί της Χετάφε στο «Καμπ Νου», για τη 18η αγωνιστική της La Liga.

Χωρίς τον τιμωρημένο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις, αλλά το γκολ του νεαρού μέσου ήταν αρκετό για να τους δώσει το «τρίποντο», παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν.