Πριν από 12 ημέρες (7/01) η Βιγιαρεάλ νίκησε με 2-1 την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Κεράμικα»  και μολονότι το βράδυ της Πέμπτης για 57 λεπτά είχε «καθαρό» προβάδισμα απέναντι στη «βασίλισσα» με 2-0 για τους «16» του Κυπέλλου, εν τέλει το ματς δεν είχε και πάλι happy end για το «κίτρινο υποβρύχιο».

Κι αυτό γιατί η ομάδα του Αντσελότι με μία επική ανατροπή πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά και με το τελικό 3-2 πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Copa del Rey.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε μέσα σε λιγότερο από δύο εβδομάδες να «κυνηγά» την Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα και να χάνει από τους «Μπλαουγκράνα» στον τελικό του Super Cup Ισπανίας. Απόψε ήθελε πάση θυσία να επιστρέψει στις επιτυχίες και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο.

Οι Κάπους και Τσουκβέζε στο 4΄ και 42΄ έβαλαν μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο» στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο οι Βινίσιους, Μιλιτάο και Σεμπάγιος «υπέγραψαν» την ανατροπή των «μερένγκες».