«Πάρτι» στο «Μπερναμπέου» έστησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς νίκησε με 4-3 την Ρεάλ Μαδρίτης και εξασφάλισε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Copa del Rey.

Μετά από 21 ματς που ήταν αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Ζινεντίν Ζινντάν γνώρισε αυτήν την ήττα-σοκ από τους Βάσκους και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, ούσα ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0, χάρη στα γκολ των Όντεγκααρντ (22΄) και Ισακ (54΄,56΄), οι «μερένχες» μείωσαν με τον Μαρσέλο (59΄), με τον Μερίνο να «γράφει» το 4-1 δέκα λεπτά αργότερα.

Στη συνέχεια η Ρεάλ αντέδρασε και στο 81΄ο Ροντρίγκο μείωσε σε 2-4, με τον Νάτσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-4.

Οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Γκοροθαμπέλ στο 90΄+6.