Ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 13ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για τη Ρεάλ, να νικήσει 1-0 τη Ράγιο Βαγεκάνο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και να ανέβει -προσωρινά τουλάχιστον- στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.
Οι «μερένχες» είχαν ακόμη αρκετές ευκαιρίες και δοκάρι με τον Κρόος, αλλά χρειάστηκαν μία σπουδαία διπλή επέμβαση του Κουρτουά στις καθυστερήσεις, σε διαδοχικά σουτ των Αλεγκρία και Βελάσκες, για να κρατήσουν τη νίκη εν μέσω αποδοκιμασιών.

Να σημειωθεί ότι οι Μπενζεμά και Ασένσιο αποχώρησαν τραυματίες στο β΄ ημίχρονο και μένει να φανεί αν θα είναι διαθέσιμοι για το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων, την επόμενη εβδομάδα.
Άξιο αναφορας επισης είναι το γεγονός ότι ο Λούκα Μόντριτς σήκωσε τη «Χρυσή μπάλα» στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» πριν από την έναρξη του αγώνα με τη Βαγεκάνο και γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους της Ρεάλ.
O Mόντριτς με το βαρύτιμο τρόπαιο ανά χείρας
Νωρίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης «λαχτάρησε» στην έδρα της Βαγιαδολίδ καθώς επικράτησε, δύσκολα των γηπεδούχων με 3-2.
Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα των Κάλινιτς και Γκριεζμάν με πέναλτι, αλλά οι γηπεδούχοι «μεταμορφώθηκαν» στο β΄ μέρος και ισοφάρισαν αξιοποιώντας δύο «στημένες» φάσεις, με γκολ του Καλέρο και αυτογκόλ του Σαούλ.
Ο Ντιέγκο Σιμεόνε είδε τον Φιλίπε Λουίς να αποχωρεί εκ νέου τραυματίας, αλλά και τον Αντουάν Γκριεζμάν να δίνει τελικά τη λύση στην ομάδα του στο 80΄ και να τη φέρνει προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης, μαζί με την Μπαρτσελόνα που παίζει αύριο (16/12).