Με δύο γκολ του Ραφαέλ Βαράν η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη δύσκολη νίκη στην έδρα της -ουραγού της βαθμολογίας- Ουέσκα με 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της LaLiga.

Η Ουέσκα, με τον Δημήτρη Σιόβα ξανά στο κέντρο της άμυνάς της, προηγήθηκε στο 48ο λεπτό με τον Χάβι Γκαλάν.

Εντούτοις στη συνέχεια η «βασίλισσα» πίεσε και κατάφερε να πάρει τη νίκη με τα δύο γκολ του Γάλλου στόπερ (55′, 84′), ο οποίος έσωσε και τον συμπατριώτη του, Ζινεντίν Ζιντάν, καθώς αν η «βασίλισσα» γνώριζε νέα απώλεια βαθμών, η διοίκηση θα του έδειχνε σίγουρα την πόρτα της εξόδου από το «Μπερναμπέου».

Νωρίτερα, ο 38χρονος Ρομπέρτο Σολδάδο, στο δεύτερο λεπτό των καθυσερήσεων, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στη Γρανάδα μέσα στη Βαλένθια και στην έδρα της Λεβάντε (2-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1, αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας κατέφερε στο τέλος να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.