Εύκολη νίκη σημείωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία νίκησε με 4-2 εκτός έδρας την Θέλτα για την 12η αγωνιστική της La Liga. Ο Μπενζεμά στο 23′ άνοιξε το σκορ και στο 56′ η «βασίλισσα» έκανε το 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Καπράλ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 61′ με τον Μάλο, ενώ ο Ράμος με πέναλτι στο 83′ διαμόρφωσε «κλείδωσε τη νίκη». Τα τελευταία λεπτά του αγώνα πάντως είχε μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο 90+1 ο Σεμπάγιος έκανε το 4-1 για τη Ρεάλ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μέντες διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Καμπράλ αποβλήθηκε στο 87′ και η Θέλτα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Η 12η αγωνιστική:
Λεβάντε-Σοσιεδάδ 1-3 (4′ Τσέμα – 73′ Ερνάντεθ, 77′ Χουάνμι, 83′ Ογιαρθάμπαλ)
Βαγιαδολίδ-Εϊμπάρ 0-0
Χετάφε-Βαλένθια 0-1 (81′ πεν. Παρέχο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-2 (61΄ Τομάς, 80΄ Ρόντρι, 90΄ Γκοντίν / 36΄, 64΄ Ουίλιαμς)
Τζιρόνα-Λεγανές 0-0
Αλαβές-Ουέσκα 2-1 (41` Τζόνι, 68` Σομπρίνο – 35` Γκόμεζ)
Μπαρτσελόνα-Μπέτις 3-4 (68′ πεν., 90′ Μέσι, 79′ Βιδάλ-20′ Φίρπο, 34′ Χοακίν, 71′ Τσέλσο, 83′ Κανάλες)
Σεβίλλη-Εσπανιόλ 2-1 (70′ Μερκάδο, 89′ Μπεν Γεντέρ – 38′ Ιγκλέσιας)
Ράγιο Βαγεκάνο-Βιγιαρεάλ 2-2 (45′ Ντε Τόμας, 66′ Γκαρθία – 33′ Τσουκβέζε, 80′ Σαμσόνε)
Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (61′ Μάλο, 90+4′ Μέντες – 23′ Μπενζεμά, 56′ αυτ. Καμπράλ, 83′ αυτ. Ράμος, 90+1′ Σεμπάγιος)