Με το εντυπωσιακό Ντόρτμουντ – Λέγκια Βαρσοβίας 8-4 να ξεχωρίζει ολοκληρώθηκε το αποψινό πρόγραμμα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι δύο ομάδες έγραψαν ιστορία, αφού ολοκλήρωσαν το παραγωγικότερο ματς στην ιστορία της διοργάνωσης με απολογισμό 12 γκολ. Στο δεύτερο ματς του 6ου ομίλου η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 29’ με τον Βαράν, όμως οι Πορτογάλοι παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 64’ λόγω αποβολής του Ζοάο Περέιρα, ισοφάρισαν στο 80’ με τον Άντριεν Σίλβα. Το 2-1 διαμόρφωσε για τη «βασίλισσα» στο 87’ ο Μπενζεμά.

Με γκολ του Μπονούτσι στο 84ο λεπτό και του Μάντζουκιτς στις καθυστερήσεις, η Γιουβέντους νίκησε 3-1 τη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και προκρίθηκε στους «16» του Champions League μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής, ενώ η Σεβίλλη για να προκριθεί χρειάζεται στο τελευταίο ματς ήττα ακόμα και με διαφορά δύο τερμάτων από τη Λιόν στη Γαλλία.

Η Λέστερ έγραψε ιστορία καθώς προκρίθηκε ως πρώτη του ομίλου της, στην παρθενική της συμμετοχή στη διοργάνωση. Οι «Αλεπούδες» επικράτησαν 2-1 της Μπριζ και άφησαν στη δεύτερη την Πόρτο και τρίτη την Κοπεγχάη που δεν κατάφεραν να σκοράρουν στον μεταξύ τους αγώνα.

Τέλος στον 5ο όμιλο η Μονακό προκρίθηκε ως πρώτη του 5ου ομίλου μετά το 2-1 επί της Τότεναμ, η οποία μένει εκτός συνέχειας καθώς ως δεύτερη προκρίθηκε η Λεβερκούζεν.

Αναλυτικά:

5ος όμιλος:

ΤΣΣΚΑ-Λεβερκούζεν 1-1 (76′ πεν. Νάτχο – 16′ Φόλαντ)

Μονακό-Τότεναμ 2-1 (48′ Σιντιμπέ, 53′ Λεμάρ – 52′ πεν. Κέιν)

Η βαθμολογία
1. Μονακό 11 (9-4)
2. Λεβερκούζεν 7 (5-4)
3. Τότεναμ 4 (3-5)
4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (4-8)

6ος όμιλος

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (80′ Άντριεν Σίλβα – 29′ Βαράν, 87′ Μπενζεμά)

Ντόρτμουντ-Λέγκια Βαρσοβίας 8-4 (17′, 18′ Καγκάβα, 20′ Σαχίν, 29′ Ντεμπέλε, 32′, 52′, 90′ Ρόις, 81′ Πάσλακ – 10′, 24′ Πργιόβιτς, 57′ Κούτσαρτζικ, 83′ Νίκολιτς)

1. Ντόρτμουντ 13 (18-7)
2. Ρεάλ 11 (14-8)
3. Σπόρτινγκ 3 (5-7)
4. Λέγκια 1 (8-23)

7ος όμιλος

Λέστερ-Κλαμπ Μπριζ 2-1 (5′ Οκαζάκι, 30′ πεν. Μαχρέζ – 52′ Ιθκουιέρδο)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λιόν 0-1 (72′ Λακαζέτ)

Σεβίλλη-Γιουβέντους 1-3 (9′ Παρέχα – 45’+2′ πεν. Μαρκίζιο, 84′ Μπονούτσι, 90′ Μάντζουκιτς)

1. Γιουβέντους 11 (9-2)
2. Σεβίλλη 10 (7-3)
3. Λιόν 7 (5-2)
4. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0 (0-10)