Με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89’ και του Μοράτα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε το… κάζο και επικράτησε 2-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Μπερναμπέου» σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Ισόπαλη (0-0) αναδείχθηκε η Γιουβέντους με αντίπαλο την Σεβίλλη στο Τορίνο, ενώ τη νίκη τη βραδιάς σημείωσε η Ντόρτμουντ, διαλύοντας 6-0 την Λέγκια στην Βαρσοβία.

Στο ματς που αναβλήθηκε την Τρίτη λόγω κακοκαιρίας η Σίτι επικράτησε 4-0 της Γκλάντμπαχ με χατ-τρικ του Αγουέρο, ενώ η Λέστερ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, κερδίζοντας στο Βέλγιο με 3-0 την Μπριζ.

Στον τρίτο όμιλο η Σίτι δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους Γερμανούς της Γκλάντμπαχ. Ο Αγουέρο πέτυχε χατ τρικ με γκολ στο 9’ και το 77’, αλλά και πέναλτι στο 27’ «καθαρίζοντας» το ματς, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’ ο Ιχεανάτσο.

Στον πέμπτο όμιλο η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ σκόραρε με τους Σίλβα (16′) και Λεμάρ (31’), κερδίζοντας στο Λονδίνο 2-1 την Τότεναμ, που μείωσε με τον Αλντερβάιρελντ.

Η Λεβερκούζεν στη Γερμανία προηγήθηκε 2-0 της ΤΣΣΚΑ με τους Μεχμέντι (9′) και Τσαλχάνογλου (15′) και αφού απώλεσε τις ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, ισοφαρίστηκε από τους Ρώσους! Σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ χρίστηκαν οι Τζαγκόεφ (37′) και Ερεμένκο (39′).

Η Ρεάλ δέχθηκε γκολ στο 48’ από τον Μπρούνο Σέζαρ και εκεί που φαινόταν ότι θα πέσει θύμα έκπληξης βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη! Στο 89’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα και ισοφάρισε, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η «χρυσή» αλλαγή του Ζινεντίν Ζιντάν, ο Άλβαρο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Για τον ίδιο όμιλο η Ντόρτμουντ πέρασε με άνεση από την Πολωνία, σκορπίζοντας με 6-0 την Λέγκια, που είχε κάτω από τα δοκάρια τον Αρκάντιους Μάλαρζ, οποίος έπαιξε στην Ελλάδα με την Ξάνθη, τον Παναθηναϊκό, τον ΟΦΗ, τη Λάρισα και την Παναχαϊκή. Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Γκέτσε, ενώ το 2-0 σημείωσε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Σκόρερ χρίστηκαν και οι Μπάρτρα, Γκερέιρο, Κάστρο και Ομπαμεγιάνγκ.

Η Λέστερ στον 7ο όμιλο άνοιξε το σκορ στο 5’ με τον Μαρκ Ολμπράιτον και με τον Μαχρέζ να πετυχαίνει δύο γκολ (29′, 61′ πεν.), επικράτησε 3-0 της Μπριζ, καταγράφοντας την πρώτη της νίκη στο Champions League.

Στο δεύτερο ματς του ομίλου η Πόρτο έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη. Οι «δράκοι» προηγήθηκαν στο 13’ με τον Οτάβιο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 52’ ο Κορνέλιους.

Τέλος, στον 8ο όμιλο, η Γιουβέντους έμεινε στο 0-0 με την Σεβίλλη, ενώ η Λιόν έφτασε στο 3-0 απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Τα γκολ των Γάλλων πέτυχαν οι Τολισό (13′), Φερί (49′), Κορνέ (57′).

Αναλυτικά

3ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι-Γκλαντμπαχ 4-0 (9′, 27′ πεν., 77′ Αγουέρο, 90′ Ιχεανάτσο)

Η βαθμολογία

Μπαρτσελόνα 3 (7-0)
Μάντσεστερ Σίτι 3 (4-0)
Γκλάντμπαχ 0 (0-4)
Σέλτικ 0 (0-7)

5ος όμιλος

Λεβερκούζεν – ΤΣΣΚΑ 2-2 (9′ Μεχμέντι, 15′ Τσαλχάνογλου – 37′ Τζαγκόεφ, 39′ Ερεμένκο)
Τότεναμ – Μονακό 1-2 (45′ Αλντερβάιρελντ – 16′ Σίλβα, 31′ Λεμάρ)

Μονακό 3 (2-1)
Λεβερκούζεν 1 (2-2)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 (2-2)
Τότεναμ 0 (1-2)

6ος όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης – Σπόρτινγκ 2-1 (89′ Ρονάλντο, 90′ +5′ Μοράτα – 48′ Μπρούνο Σέζαρ)
Λέγκια Βαρσοβίας – Ντόρτμουντ 0-6 (7′ Γκέτσε, 16′ Παπασταθόπουλος, 17′ Μπάρτρα, 51′ Γκερέιρο, 76′ Κάστρο, 87′ Ομπαμεγιάνγκ)

Ντόρτμουντ 3 (6-0)
Ρεάλ Μαδρίτης 3 (2-1)
Σπόρτινγκ 0 (1-2)
Λέγκια Βαρσοβία 0 (0-6)