Δύο βαθμούς προβάδισμα πριν το «klassiker» απέκτησε η Μπορούσια από την Μπάγερν Μονάχου. Οι δύο διεκδικητές του τίτλου τα βρήκαν σκούρα στην 27η αγωνιστική της Bundesliga απέναντι σε Βόλφσμπουργκ και Φράιμπουργκ αντίστοιχα. Η Ντόρτμουντ όμως ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Αλκάθερ, ο οποίος με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (2-0), που εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα των Βαυαρών.

Η Μπάγερν έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ στο 22’ ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε.

Η 27η αγωνιστική

Παρασκευή (29/03)

Χόφενχαϊμ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-1 (10′, 61′ Μπελφοντίλ, 51′ αυτ. Σ.Μπέντερ, 79′ Κράμαριτς – 17′ Φόλαντ)

Σάββατο (30/03)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (90+1′,90+4′ Αλκάθερ)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 3-1 (Ρασίκα, 26′,63′ Κρούζε – 52′ Κουάισον)

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (3′ Χέλερ-22′ Λεβαντόφσκι)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Γκλάντμπαχ 3-1 (6′,16′ Χένινγκς, 12′ Στέγκερ – 83΄ Ζακάρια)

Νυρεμβέργη-Άουγκσμπουργκ 3-0 (52′ Ισάκ, 88′ Περέιρα, 90+1′ Λέβεν)

Λειψία-Χέρτα Βερολίνου (19:30)