Με νέο προπονητή τον Λουσιέν Φαβρ να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Λειψία στο πρώτο μέρος, επικρατώντας με 4-1 στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της πρεμιέρας στη Bundesliga.

H Λειψία προηγήθηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό με γκολ του Ζαν-Κεβίν Ογκουστίν, αλλά από το 21ο λεπτό μέχρι το 43ο, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν τρία γκολ στη Βεστφαλία.
Ο Νταούντ ήταν αυτός που ισοφάρισε άμεσα (21’) για τους γηπεδούχους με όμορφη διαγώνια κεφαλιά. Το αυτογκόλ του Ζάμπιτσερ (40’) έδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ που βρήκε και το 3-1 με τον Βέλγο, Βίτσελ (43’). Το τελικό 4-1 ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Μάρκο Ρόις.

Νωρίτερα, την Κυριακή (26/8), το γκολ του Άντονι Ούτζα στο 76ο λεπτό χάρισε τη νίκη στη Μάιντς με 1-0 επί της Στουτγκάρδης, στον πρώτο χρονικά αγώνα της Κυριακής (26/8), στην πρεμιέρα του γερμανικού πρωταθλήματος.
Η Μάιντς έφτασε τους 11 διαδοχικούς εντός έδρας αγώνες χωρίς ήττα (7 νίκες, 4 ισοπαλίες) απέναντι στην Στουτγκάρδη, ενώ ο Νιγηριανός επιθετικός, με το γκολ που σημείωσε, έφτασε τα 6 σε 7 αγώνες με αντίπαλο τη Στουτγκάρδη σε επίπεδο πρωταθλήματος.
Ο Μάριο Γκόμεζ είχε πάντως την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 50ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, την οποία έχασε… Μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της στο Κύπελλο Γερμανίας, από τη Χάνζα Ροστόκ, η Στουτγκάρδη δέχθηκε ένα ακόμα πλήγμα νωρίς στη σεζόν.