Το γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο η Ντόρτμουντ νίκησε με 1-0 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, «φρέναρε» κατά μία αγωνιστική τουλάχιστον την εφετινή «στέψη» της Μπάγερν Μονάχου στη Bundesliga.

Εφόσον έμενε το 0-0 και δεν «καθάριζε» ο νεαρός φορ για τους Βεστφαλούς, οι Βαυαροί θα είχαν μπροστά τους μία «χρυσή» ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά τους στο +9, εφόσον επικρατήσουν σήμερα επί της Γκλάντμπαχ (19:30).

Σε αυτή την περίπτωση, θα είχαν «αγκαλιάσει» πλέον τον 8ο συνεχόμενο τίτλο τους στη Γερμανία (και συνολικά 30ο στην ιστορία τους), αφού ήταν μάλλον… αδύνατο να χάσουν και στα τελευταία τρία ματς της σεζόν και την ίδια ώρα η Ντόρτμουντ να κάνει το απόλυτο καλύπτοντας και χάντικαπ 15 τερμάτων στη συνολική διαφορά, για να της «κλέψει» τον τίτλο. Πλέον, εάν η Μπάγερν νικήσει τη Γκλάντμπαχ, η «στέψη» της μπορεί να επικυρωθεί την Τρίτη (16/6) στη Βρέμη.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» που την φέρνει σε απόσταση… βολής από τις θέσεις της παραμονής πήρε η Βέρντερ Βρέμης, συντρίβοντας εκτός έδρας την ουραγό Πάντερμπορν με 5-1, ενώ την ίδια ώρα, η Βόλφσμπουργκ, απώλεσε τεράστια ευκαιρία να εξασφαλίσει προβάδισμα… ασφαλείας για την 6η θέση (που οδηγεί στο Europa League), καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 της Φράιμπουργκ, δέχθηκε δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά κι έμεινε στο «Χ».

Σε κατακόρυφη πτώση βρίσκεται η Χέρτα Βερολίνου, που γνώρισε τη συντριβή στο Ολυμπιακό Στάδιο από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (1-4).

Οι «αετοί» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Πιάτεκ, εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Μπογιατά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν… περίπατο.

Τέλος, σπουδαίο διπλό που την φέρνει πολύ πιο μακριά απ’ την «επικίνδυνη ζώνη» πήρε η Ουνιόν Βερολίνου, επικρατώντας στην έδρα της Κολωνίας με 2-1.