Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπάγερν το ντέρμπι κορυφής, που είναι επίσης γνωστό ως «Klassiker» απέναντι στην Ντόρτμουντ, καθώς συνέτριψε το Σάββατο με 5-0 τους Βεστφαλούς στο Μόναχο, για την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι Βαυαροί, οι οποίοι με αυτό το εμφατικό τρίποντο επέστρεψαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ήταν καλύτεροι, ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο πρώτο 20λεπτο προηγήθηκαν με 2-0, ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχαν «καθαρίσει» το ματς, όντας μπροστά στο σκορ με 4-0 (!).

Ο Λεβαντόφσκι με δύο γκολ (17′, 89′) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα τους τα σημείωσαν οι Χούμελς (10′),  Μαρτίνεθ (41′) και Γκνάμπρι (43′).