Δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση της «σαλατιέρας» στο γερμανικό πρωτάθλημα έχασε το Σάββατο η Ντόρτμουντ.
Οι Βεστφαλοί μολονότι προηγήθηκαν με 3-0 της Χοφενχάιμ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, κατάφεραν (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να μη νικήσουν, αφού η αντίπαλός τους με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν τα προγνωστικά, φθάνοντας στην ισοφάριση σε 3-3, μέσα σε 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο!.
Η Μπορούσια πίστεψε πως μετά το 3-0 το ματς είχε κριθεί και πλήρωσε ακριβά την επιπολαιότητα της.

Από εκεί και πέρα, η Γκλάντμπαχ γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της από τη Χέρτα Βερολίνου, ενώ η Λειψία δεν μπόρεσε να λυγίσει τη (σθεναρή) αντίσταση της Αιντραχτ Φρανκφούρτης (0-0).