Με γκολ του Μάρκο Ρόις στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ντόρτμουντ πέτυχε μεγάλη νίκη στο Βερολίνο με 3-2 επί της Χέρτα. Έτσι, δείχνει πλέον να συνέρχεται και είναι σε θέση να διεκδικήσει ως το τέλος το πρωτάθλημα από την Μπάγερν.

Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, από ισάριθμα γκολ του Καλού, αλλά «απάντησαν» με τους Ντιλέινι και Ζαγκαντού. Στο 85΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τορουναρίγκα, και η Ντόρτμουντ εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική υπεροχή και βρήκε το «χρυσό» γκολ.

Η Χέρτα τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, αφού στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Ιμπίσεβιτς.

H 26η αγωνιστική

Παρασκευή (15/03)

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 1-1 (16’ Πλεά – 10’ Γκρίφο)

Σάββατο (16/03)

Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-2 (34’ Μεχμέντι, 54’, 59’, 88’ Βέγκχορστ, 57’ Κνόχε – 30’ Αιχάν, 62’ Ράμαν)

Σάλκε-Λειψία 0-1 (14’ Βέρνερ)

Στουτγκάρδη-Χόφενχαϊμ 1-1 (66’ Ζούμπερ – 42’ Κράμαριτς)

Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο 3-1 (65’ Κόρντοβα, 78’ Σμιντ, 86’ Χαν – 8’ Βάινταντ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (4’, 35’ Καλού – 14’ Ντιλέινι, 47’ Ζαγκαντού, 90+3’ Ρόις)