Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε 98-83 της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Χάρη στην πιεστική άμυνα και την επιθετική πολυφωνία στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός άφησε οριστικά πίσω την ήττα στο Μιλάνο και πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στους Βαυαρούς. Στο τέλος βρήκε το… αντίδοτο στα 15/30 εύστοχα τρίποντα της Μπάγερν ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ!

O Ντεσόν Τόμας ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων, με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τέσσερις ακόμη παίκτες ήταν διψήφιοι από την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Από την ομάδα του Μονάχου ξεχώρισε ο Γκρεγκ Μονρόε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην πρώτη εξάδα με 11 νίκες – 8 ήττες, ενώ οι Γερμανοί βρίσκονται στην ουρά με 6 νίκες – 13 ήττες.

Ιδανική εκκίνηση για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο πεντάλεπτο. Με ρεσιτάλ δημιουργίας από τον Καλάθη, έλεγχο των ριμπάουντ, σωστή αμυντική λειτουργία και εκτέλεση από μέση και μακρινή απόσταση, οι «πράσινοι» έγραψαν το 12-0 στο 4΄, ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+17, 19-2). Ωστόσο το ροτέισον που ακολούθησε ο Πιτίνο αποσυντόνισε αμυντικά το «τριφύλλι», το οποίο είδε την Μπάγερν να βρίσκει επιθετικά σφυγμό μέσα από την ευστοχία της στις ελεύθερες βολές (8/8) και ανεβάζοντας στροφές να μειώνει σε 28-18, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με τον Παναθηναϊκό να μην αφυπνίζεται αμυντικά σε κανένα σημείο της δεύτερης περιόδου και την Μπάγερν να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, έχοντας σταθερή αξία τον Μονρό μέσα στις ρακέτες, η ανατροπή δεν άργησε να έρθει…

Με επιμέρους σκορ 11-20, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 15΄ σε απόσταση αναπνοής (39-38), ενώ χωρίς να χάσουν διάρκεια στην παραγωγικότητα τους προσπέρασαν στα 23΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου (51-53), πριν ο Ουάιλι στείλει τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-53.

Η Μπάγερν συνέχισε στην τρίτη περίοδο από εκεί που είχε… σταματήσει από τα 6.75 και με 6/6 τρίποντα μέχρι το 27΄ δεν απειλήθηκε μέχρι το 65-73. Ωστόσο, με τον Καλάθη να βρίσκει στόχο από τα 6.75 και να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, οι «πράσινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-2, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +1 (76-75), μετά από καλάθι και φάουλ του Τόμας.

Με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, η Μπάγερν πέρασε και πάλι μπροστά (76-77) , αλλά αυτό αποδείχθηκε το κύκνειο άσμα της… Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με σερί 13-0 (89-77), «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, φτάνοντας χωρίς άγχος στο τελικό 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 18, Ράις 12 (2), Παπαγιάννης 8, Ράουτινς, Παπαπέτρου 13 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1), Φριντέτ 4, Καλάθης 11 (1), Ουάιλι 11, Μήτογλου 11 (1), Μπέντιλ 5.

Μπάγερν Μονάχου (Όλιβερ Κόστιτς): Μπρέι 14 (4), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4), Μονρό 17, Λούτσιτς 4, Λο 5 (1), Τσίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λεσόρτ 3, Χιούστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4.