Ούτε η διακοπή για τις εθνικές ομάδες βοήθησε τη Μπάγερν να βρει τον καλό εαυτό της. Οι Βαυαροί δέχθηκαν ακόμη ένα «χαστούκι», καθώς υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία 3-3 από την ουραγό Φορτούνα Ντίσελντορφ μέσα στο Μόναχο, παρότι προηγήθηκαν 2-0 και 3-1! «Δήμιος» των πρωταθλητών, οι οποίοι έμειναν πλέον στο -9 από την κορυφή, ήταν ο 21χρονος Κονγκολέζος, Ντόντι Λουκεμπάκιο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Παρά τη μέχρις εσχάτων στήριξη από τη διοίκηση, ο Νίκο Κόβατς βρίσκεται πλέον σε εξαιρετικά δυσχερή θέση..

Την ίδια ώρα, η Ντόρτμουντ εμφανίζει ένα συστατικό απαραίτητο για να κατακτήσεις τίτλο: παίρνει βαθμούς ακόμη και στην κακή ημέρα της. Παρότι δεν έπιασε καλή απόδοση και πιέστηκε σε αρκετά διαστήματα από τη Μάιντς, η Μπορούσια κατάφερε να περάσει με νίκη 2-1 από την «Opel Arena» και να αυξήσει το προβάδισμά της στην κορυφή της Bundesliga. Μία ημέρα αφότου οι Βεστφαλοί ενεργοποίησαν την οψιόν αγοράς του από τη Μπαρτσελόνα και υπέγραψαν μαζί του συμβόλαιο ως το 2023, ο Πάκο Αλκάθερ μπήκε ως αλλαγή στο 64΄ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα, ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα με τον Κουεζόν, αλλά το γκολ του Πίστσεκ στο 76΄ χάρισε στη Ντόρτμουντ το «τρίποντο».

Η 12η αγωνιστική:

Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 2-0 (76΄, 83΄ Φόλαντ)
Μπάγερν Μονάχου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3 (17΄ Σίλε, 20΄, 58΄ Μίλερ – 44΄, 77΄, 90+3΄ Λουκεμπάκιο)
Χέρτα Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-3 (13΄ Ιμπίσεβιτς, 71΄ Λέκι, 87΄ Λαζάρο – 1΄ Ντεμιρμπάι, 10΄ Κράμαριτς, 55΄ Μπίτσακτσιτς)
Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (90΄ Κόρντοβα – 1΄ Ντε Γκούζμαν, 47΄ Χάλερ, 68΄ Ρέμπιτς)
Μάιντς-Ντόρτμουντ 1-2 (70΄ Κουεζόν – 66΄ Αλκάθερ, 76΄ Πίστσεκ)
Βόλφσμπουργκ-Λειψία 1-0 (50΄ Ρουσιγιόν)
Σάλκε-Νυρεμβέργη 19:30