Χάρη σε τέρμα του Νίκλας Σίλε στο 76ο λεπτό η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης, στο μεταξύ τους παιχνίδι, που διεξήχθη το Σάββατο στην «Αλιάνζ Αρένα», για την 30ή αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Κόβατς είναι στο +4 από την Ντόρτμουντ, που παίζει την Κυριακή (21/04) εκτός με την Φράιμπουργκ και τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε (30ή) συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της… σαλατιέρας.

Καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν η αποβολή του Βελίκοβιτς στο 58΄ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, που άντεξαν για περίπου 20 λεπτά ακόμη με παίκτη λιγότερο.

Κρατούσε… εξάσφαιρο η Άουγκσμπουργκ

Από εκεί και πέρα η Άουγκσμπουργκ ουσιαστικά έστειλε την Στουτγκάρδη στο μπαράζ παραμονής με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας.

Η ομάδα του Σμιντ μέσα σε 30 λεπτά είχε «καθαρίσει» το ματς, προηγήθηκε με 3-0 και με το εμφατικό 6-0 «κλείδωσε» την παραμονή της στην Bundesliga τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Οι «Σουηβοί» απέχουν 6 βαθμούς από την σωτηρία και για να έχουν κάποιες ελπίδες περιμένουν ήττα της Σάλκε απόψε (21:30) από την Χοφενχάιμ, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν καμία τύχη.

Ο Τάσος Δώνης πέρασε αλλαγή στο 46΄ αντί του Ινσούα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ.