Τον διασυρμό γνώρισε το Σάββατο στη Φρανκφούρτη η Μπάγερν Μονάχου λίγες ημέρες πριν τον εντός έδρας αγώνα της με τον Ολυμπιακό για τους ομίλους του Champions League.

Πιο συγκεκριμένα οι Βαυαροί συνετρίβησαν με 5-1 από την Άιντραχτ, για την 10η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, με τον Ζερόμ Μπόατενγκ να αποδεικνύεται αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, καθώς  αποβλήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, αφήνοντας τους περυσινούς πρωταθλητές με 10 παίκτες.

Οι «αετοί» πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Κόστιτς (25′), Σον (33′), Αμπραχαμ (49′), Χιντερέγκερ (61′) και Πασιένσια (85′), ενώ η Μπάγερν είχε μειώσει στο 37ο λεπτό σε 2-1 με τον Λεβαντόφσκι.

Η ήττα αυτή και πολύ περισσότερο ο τρόπος με τον οποίο ήρθε φέρνει σε δύσκολη θέση τον προπονητή των Βαυαρών, Νίκο Κόβατς.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας αγωνίστηκε με τους: Νόιερ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Κίμιχ, Παβάρ, Τιάγκο, Κουτίνιο (57′ Κομάν), Γκνάμπρι (69′ Γκορέτζκα), Ντέιβις, Μίλερ (64′ Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη νίκη, που την εδραιώνει στην κορυφή της βαθμολογίας, πέτυχε η Γκλάντμπαχ στην έδρα της Λεβερκούζεν με 2-1, ενώ στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε, στο γήπεδο της, με 3-0 της Βόλφσμπουργκ.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Λειψία, η οποία διέλυσε, με χατ τρικ του Τίμο Βέρνερ, με 8-0 τη Μάιντς.