Οσο ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς θα «έχει κέφια», η Μίλαν δεν έχει να φοβάται τίποτα. Ο Σουηδός άσος, που είχε δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο, πως εάν είχε πάρει μεταγραφή για τους «ροσονέρι» στην αρχή της περασμένης χρονιάς, η Μίλαν θα κατακτούσε το πρωτάθλημα, οδηγεί την ιστορική ομάδα, παρά τα 39 (!) του χρόνια.

Aκόμη μία φορά λοιπόν ξελάσπωσε την ομάδα του Μιλάνου, έχοντας καθοριστική συμβολή στη νίκη με 2-1 επί της Ουντινέζε στο «Φρίουλι».

Ο «Ίμπρα» έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Κεσιέ, ο οποίος στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ στην έδρα της Ουντινέζε. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ντε Πολ στο 48ο λεπτό, για να έλθει ο Ιμπραϊμοβιτς στο 83` και να χαρίσει το σπουδαίο «τρίποντο» στην Μίλαν, που παραμένει επικεφαλής στο καμπιονάτο, μετά από έξι αγωνιστικές.