Η Γιουβέντους είναι η Κυπελλούχος Ιταλίας για τη σεζόν 2017-18. Στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η «βέκια σινιόρα» συνέτριψε 4-0 τη Μίλαν και απέδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι είναι μακράν η κορυφαία ομάδα στη γειτονική χώρα.

Οι «ροσονέρι» του Τζενάρο Γκατούζο στάθηκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν κάποιες καλές στιγμές και το 0-0 προοιωνιζόταν ακόμη ένα αμφίρροπο δεύτερο 45λεπτο. Από τη στιγμή όμως που ο Μεντί Μπενατιά άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, όλα χάθηκαν για τους Λομβαρδούς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντούγκλας Κόστα διπλασίασε, ο Μπενατιά ξανά έγραψε το 3-0 στο 64΄ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Νίκολα Κάλινιτς στο 76΄, σε ένα εφιαλτικό εικοσάλεπτο για τη Μίλαν. Οι «μπιανκονέρι» έφτασαν στους 13 τίτλους στο θεσμό, ενώ η Μίλαν παρέμεινε στους 5.