Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Μίλαν δεν… πτοήθηκε από το αριθμητικό μειονέκτημά της, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 34΄ ο Τονάλι, περνώντας νικηφόρα 2-0 από την Καμπανία, απέναντι στη Μπενεβέντο, για την 15η αγωνιστική της Serie A.

Με το «τρίποντο», η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος παρέμεινε αήττητη με 37 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από την Ίντερ.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κεσί, ενώ ο Λεάο διαμόρφωσε το τελικό σκορ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Η 15η αγωνιστική:

Ίντερ-Κροτόνε 6-2 (20′, 57′, 79′ Μαρτίνεζ, 31′ αυτ. Μαρόνε, 64′ Λουκάκου, 89′ Χακίμι-12′ Ζανελάτο, 36′ πεν. Γκόλεμιτς)

Αταλάντα-Σασουόλο 5-1 (11′, 49′ Ζαπάτα, 45′ Μεσίνα, 57′ Γκούσενς, 68′ Μουριέλ-75′ Κίρικες)

Κάλιαρι-Νάπολι 1-4 (60′ Πέδρο-25′, 62′ Ζιελίνσκι, 74′ Λοσάνο, 86′ Ινσίνιε)

Φιορεντίνα-Μπολόνια 0-0

Τζένοα-Λάτσιο 1-1 (58′ Ντέστρο-15′ πεν. Ιμόμπιλε)

Πάρμα-Τορίνο 0-3 (8′ Σίνγκο, 88′ Ιτσο, 90’+ Γκόγιακ)

Ρόμα-Σαμπντόρια 1-0 (73′ Ντζέκο)

Σπέτσια-Βερόνα 0-1 (75′ Ζακάνι)

Μπενεβέντο-Μίλαν 0-2 (15′ Κεσί, 49′ Λεάο)

Γιουβέντους-Ουντινέζε 21:45