Ο Κρίστιαν Έρικσεν «υπέγραψε» το μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών του Coppa Italia και με δικό του γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια επί της Μίλαν με 2-1, αποτέλεσμα που έστειλε τους «νερατζούρι» στους ημιτελικούς της διοργάνωσης και τους πρωτοπόρους της Serie A… στο σπίτι τους.

Ο Δανός επιθετικός μέσος πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό και στον επιπλέον χρόνο του αγώνα έμελλε να στείλει την ομάδα του στην τετράδα, όπου είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.

Ο Ιμπραΐμοβιτς έδωσε προβάδισμα στη Μίλαν στο 31΄, αλλά η τυπικά γηπεδούχος Ίντερ, ισοφάρισε στο 77΄ με τον Λουκάκου και στις καθυστερήσεις πήρε την τεράστια νίκη με το γκολ του Έρσικσεν.

«Μοιραίος» παίκτης των «ροσονέρι» ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, επιτρέποντας στους αντιπάλους της ομάδας του να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή και να φέρουν… τούμπα τον αγώνα.