Τι κι αν έπαιξε για περίπου 50 λεπτά με παίκτη λιγότερο; Η Τορίνο έριξε την πρώτη μεγάλη “βόμβα” στο εφετινό Κυπελλο Ιταλίας, νικώντας το βράδυ της Τετάρτης (11/1) τη Μίλαν στο “Σαν Σίρο” με 1-0 στην παράταση, αν και αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές μετά το 70′, λόγω της αποβολής του Τζίτζι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι “ροσονέρι” ήταν πάρα πλύ πιεστικοί, είχαν δοκάρι με τον Ντε Κετελάρ στο 26′ και δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Ντεστ και Ερνάντες λίγο πριν το φινάλε του 90λεπτου, αλλά γκολ δεν μπόρεσαν να βρουν, έχοντας απέναντί τους έναν ανίκητο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα 30λεπτο, με την “γκρανάτα” να “χτυπάει” στη μία και μοναδική ευκαιρία της, με τον Αντοπό στο 114′ και να παίρνει μία παλικαρίσια πρόκριση, που έφερε ακόμη μεγαλύτερη εσωστρέφεια στους περσινούς πρωταθλητές Ιταλίας, μετά το προ τριών ημερων 2-2 με τη Ρόμα.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Τορίνο θα αντιμετωπίσει πλέον στους “8” του Coppa d’ Italia τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα-Σαμπντόρια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των υπολοίπων αγώνων της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας:

Ίντερ-Πάρμα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Μίλαν-Τορίνο 0-1 παρ.