Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή η Ίντερ αναδείχθηκε νικήτρια με 4-2 στο ντέρμπι με τη Μίλαν (4-2) στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», καταφέρνοντας να πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας τη Γιουβέντους.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο έλαμψε το άστρο του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς. Ο Σουηδός αρχικά στο 40΄ έδωσε ασίστ με κεφαλιά στον Ρέμπιτς, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0, ενώ στο 45΄+1΄με κοντινή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Όλα άλλαξαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Ίντερ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, με τέρματα των Μπρόζοβιτς (51΄), Βεσίνο (53΄), Ντε Φράι (70΄) και Λουκάκου (90΄+3΄), κατακτώντας έτσι μία μεγάλη νίκη απέναντι στη συμπολίτισσά της.

Νωρίτερα η Λάτσιο νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Πάρμα με τέρμα του Καϊσέδο στο 41΄ και παρέμεινε στην κούρσα της διεκδίκησης του τίτλου της Serie A, αφού μείωσε τη διαφορά στον ένα βαθμό από τις Ίντερ και Γιουβέντους.