Ακόμη και με αρκετή ταλαιπωρία στο τέλος, η Μίλαν χρειαζόταν απλώς ένα ημίχρονο –το πρώτο- για να απαλλαγεί από όλη τη δυσαρέσκεια που συσσωρεύτηκε στα φιλικά που έχασε τον Δεκέμβριο.

Στο Σαλέρνο νίκησε με 2-1 τη Σαλερνιτάνα με γκολ των Λεάο (10′) και Τονάλι (15′). Ήταν μία Μίλαν με ιδέες , με σωστή προσέγγιση, με το μόνο-μεγάλο- ελάττωμα , ότι δεν μπόρεε να εκμεταλλευτεί περαιτέρω τις πολυάριθμες ευκαιρίες που είχε.

Επίσης χάρη σε έναν σούπερ Οτσόα ανάμεσα στα δοκάρια της Σαλερνιτάνα, κάνοντας εξαιρετικό ντεμπούτο. Και έτσι η Μίλαν κατέληξε να ταλαιπωρηθεί στο τελευταίο μέρος του αγώνα, αφού ο Μπονατσόλι μείωσε στο 83′. Έτσι κι αλλιώς οι «ροσονέρι» ξεκίνησαν το 2023 με τρεις βαθμούς σε μία δύσκολη έδρα, και στοχεύουν στη Νάπολι, που πλέον βρίσκεται στο +5, εν όψει-αργότερα απόψε-του αγώνα με την Ίντερ.

Χάρη σε ένα υπέροχο πρώτο ημίχρονο, η Σαμπντόρια βρήκε τη δεύτερη νίκη της σεζόν, στο στάδιο «Mapei», επικρατώντας με 2-1 της Σασουόλο, με γκολ των Γκαμπιαντίνι (25′) και Αουγκέλο (28′). Η αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο δεν αποδείχθηκε αρκετή για τους γηπεδούχους, που μείωσαν με το γκολ του Μπεράρντι (64′) από το σημείο του πέναλτι.