Η κορυφή της Serie A δεν άλλαξε κάτοχο, καθώς η Μίλαν με γκολ του Ερνάντες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, επικρατώντας με 3-2 σκορ της Λάτσιο.

Η ομάδα του Πιόλι με αυτήν την αγχωτική νίκη της παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αφήνοντας την Ίντερ στην 2η θέση, η οποία νωρίτερα πέρασε από την έδρα της Βερόνα με 2-1.

Οι «ροσονέρι», αν και αγωνίστηκαν με πέντε σημαντικές απουσίες, προηγήθηκαν 2-0 πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, αλλά οι «λατσιάλι» δεν κατέθεσαν τα όπλα και «απάντησαν» με ισάριθμα τέρματα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μέχρι το 92ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τον βαθμό, αλλά στα… χασομέρια του ματς ο Ερνάντες με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ρέμπιτς έστειλε τους γηπεδούχους στον «έβδομο ουρανό», διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 υπέρ των γηπεδούχων.