Χάρη σε ένα τέρμα του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 16ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από το «Σεντ Μέρις», κερδίζοντας με 1-0 τη Σαουθάμπτον, σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Premier League.

Οι «πολίτες» άντεξαν στην πίεση των πρώτων λεπτών και μετά το δεκάλεπτο ανέλαβαν την πρωτοβουλία. Στο 15’ το γκολ του Ρόντρι ακυρώθηκε καθώς ο Τζον Στόουνς – που συμμετείχε στη φάση – ήταν σε θέση οφσάιντ, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το 1-0. Ο Μπερνάντο Σίλβα τροφοδότησε στα δεξιά τον Κέβιν ντε Μπρόινε κι αυτός γύρισε την μπάλα παράλληλα στον Ραχίμ Στέρλινγκ που άνοιξε το σκορ από το ύψος του πέναλτι!

Θίο Γουόλκοτ και Γιανίκ Βέστεγκααρντ σπατάλησαν ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσια ενώ παραλίγο ο Στόουνς να σκοράρει σε… λάθος εστία, με τη Σαουθάμπτον να παρουσιάζεται άκρως απειλητική. Ο Ιλκάι Γκιουντογάν υποχρέωσε σε εξαιρετική επέμβαση τον Άλεξ ΜακΚάρθι στην άλλη εστία, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δυο συνεχόμενες ισοπαλίες κρατώντας ανέπαφη την εστία της για έβδομη φορά στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Σαουθάμπτον στην πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Η 14η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-7 (3΄ Μιναμίνο, 36΄ Μανέ, 44΄, 68΄ Φιρμίνο, 52΄ Χέντερσον, 81΄, 84΄ Σαλάχ)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16’ Στέρλινγκ)

Έβερτον-Άρσεναλ 19:30

Νιούκαστλ-Φούλαμ 22:00