Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 4-1 της Μπράιτον στο «American Express» και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «πολίτες», που βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από την κεφαλιά του Μάρεϊ στο 27’, επέστρεψαν με τέσσερα γκολ και κατέκτησαν τον τίτλο με 98 βαθμούς, έναντι 97 της Λίβερπουλ, που την ίδια ώρα κέρδισε με 2-0 την Γουλβς. Είναι το έκτο πρωτάθλημα στην ιστορία των «σίτιζενς» και η πρώτη φορά που κατορθώνουν να υπερασπιστούν τον τίτλο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μετά το γκολ που δέχθηκε δεν άργησε να απαντήσει. Στο επόμενο λεπτό ο Σέρχιο Αγκουέρο νίκησε τον Ράιαν και ισοφάρισε, ενώ στο 38ο λεπτό ο Λαπόρτ με κεφαλιά σημείωσε το 2-1. Στο 63′ ο Μαχρέζ με σουτ έγραψε το 3-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Γκουντογκάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Την ίδια ώρα η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Γουλβς με τον Σαντιό Μανέ να σκοράρει ισάριθμες φορές.

Η Τσέλσι, που έμεινε στο 0-0 με τη Λέστερ και η Τότεναμ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Έβερτον, κατέλαβαν την 3η και την 4η θέση αντίστοιχα, ενώ 5η τερμάτισε η Άρσεναλ που επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι. Μάλιστα στο ματς τραυματίστηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος. Η Γιουνάιτεντ έμεινε 6η μετά την ντροπιαστική ήττα στο «Ολντ Τράφορντ» από την υποβιβασμένη Κάρντιφ (0-2).

Η 38η αγωνιστική:

Κυριακή, 12/5 (17:00)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (27’ Μάρεϊ – 28’ Αγκουέρο, 38’ Λαπόρτ, 63’ Μαχρέζ, 72’ Γκουντογκάν)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-2 (65’ Μπαρνς – 52’, 63’ Ομπαμεγιάνγκ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 5-3 (24’, 32’ Μπατσουαγί, 37’ αυτ. Σίμπσον, 65’ Φαν Άανχολτ, 80’ Τάουνσεντ – 45’ Λέρμα, 56’ Άιμπ, 73’ Κινγκ

Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-4 (9’ Σέλβι, 11’ Αγιόζε, 61’ Σαρ, 90’ Ροντόν)

Λέστερ-Τσέλσι 0-0

Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0 (17’, 81’ Μανέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κάρντιφ 0-2 (23’, 54’ Μέντεζ-Λάινγκ)

Σαουθάμπτον-Χάντερσφιλντ 1-1 (41’ Ρέντμοντ – 55’ Πρίτσαρντ)

Τότεναμ-Έβερτον 2-2 (3’ Ντάιερ, 75’ Έρικσεν – 69’ Γουόλκοτ, 72’ Τοσούν)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-4 (46’ Ντεουλοφέου – 15’ Νομπλ, 39’ Λαντσίνι, 71’ Αρναούτοβιτς, 78’ πέν. Νομπλ)