Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 10ης αγωνιστικής, σε ό,τι αφορά τουλάχιστον στη μάχη της κορυφής στην Premier League. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 3-0 της Νιούκαστλ κι αποσπάστηκαν τρεις βαθμούς στην πρώτη θέση, τη στιγμή που η Λίβερπουλ έμεινε στο 2-2 με την Μπράιτον και η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Κρίσταλ Πάλας.

Πιο δύσκολα απ’ ό,τι φανερώνει το 0-3, έφτασε η Τσέλσι στη νίκη στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» επί της Νιούκαστλ, έχοντας για μεγάλη πρωταγωνιστή τον Ρις Τζέιμς. Ο διεθνής Άγγλος δεξιός μπακ σκόραρε στο 65’ με δυνατό σουτ και στο 77’ με βολέ, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Με πέναλτι που κέρδισε ο Κάι Χάβερτζ από τον τερματοφύλακα Καρλ Ντάρλοου και μετέτρεψε σε γκολ ο Ζορζίνιο, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ σκόνταψε κόντρα στην Μπράιτον κι ας προηγήθηκε με δυο γκολ. Από ενέργεια του Μοχάμεντ Σαλάχ, ο αρχηγός Τζόρνταν Χέντερσον με δυνατό σουτ άνοιξε νωρίς το σκορ. Ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, που μόλις είχε περάσει στο ματς αντί του τραυματία Ναμπί Κεϊτά, ετοίμασε το 2-0 για τον Σαντιό Μανέ στο 24’. Από το πουθενά και με τον Άλισον να φέρει μερίδιο ευθύνης, οι «γλάροι» κατάφεραν να μειώσουν με τη σέντρα-σουτ του Ενόκ Εμουέπου λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Και να φέρουν το ματς στα ίσια στο 65’, με το «σεντερφορίσιο» γκολ του Λεάντρο Τροσάρ.

Η Κρίσταλ Πάλας πέρασε με 2-0 από το «Έτιχαντ», με τον Βίλφριντ Ζάχα να κάνει… όργια. Αφενός ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα κάτω από τα χέρια του Έντερσον για το 0-1 στο 6’. Αφετέρου κέρδισε την αποβολή του απρόσεκτου Εϊμερίκ Λαπόρτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το κακό για τη Σίτι ολοκληρώθηκε στο 88’, με τον Κόνορ Γκάλαχερ στην αντεπίθεση να κάνει το τελικό 0-2.

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο, η Μπέρνλι επιβλήθηκε 3-1 της Μπρέντφορντ στο «Τερφ Μουρ» πανηγυρίζοντας το πρώτο φετινό της «τρίποντο» ενώ χάρη σε ένα υπέροχο πλασέ του Τσε Άνταμς η Σαουθάμπτον κέρδισε τη Γουότφορντ στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ».