Συνήλθε άμεσα η Μάντσεστερ Σίτι μετά το «χαστούκι» που δέχτηκε από τη Σαουθάμπτον και διέλυσε με 5-0 την «αδιάφορη» βαθμολογικά, Νιουκάστλ για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Η «σεμνή τελετή» στο «Έτιχαντ» είχε (ουσιαστικά) τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι «πολίτες» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με 2-0 και στη συνέχεια έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας σε μία ακόμη ευρεία επικράτηση.

Από εκεί και πέρα την ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία του Νησιού έχασε η Γουέστ Χαμ, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ στο Λονδίνο από από την Μπέρνλι με 0-1.

Τα «σφυριά» θα περιμένουν, πλέον, τα αποτελέσματα των Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ (παίζουν την Πέμπτη 9/7), για να μάθουν εάν θα απειληθούν ακόμη περισσότερο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με το «διπλό» στο «Ολυμπιακό Στάδιο» της βρετανικής πρωτεύουσας μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, Γουλβς, γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της. Μετά το 0-2 από την Άρσεναλ, ηττήθηκε απόψε και από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν» με 1-0, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρις στο γκολ του Ίγκαν.

Η ενδεκάδα της Γουλβς: Πατρίσιο, Σάις, Κόαντι, Μπολί, Τζόνι, Μουτίνιο, Νέβες, Ντόχερτι, Ζότα, Χιμένες, Τραορέ (79΄ Ντεντόνκερ).