Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με το εντυπωσιακό 6-1 από το «Βίλα Παρκ», επιστρέφοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Premier League μετά από 22 αγώνες.

Δύο γκολ σημείωσε ο Ριγιάντ Μαχρέζ και τρία ο Σέρχιο Αγουέρο, με τον Αργεντινό επιθετικό να γίνεται ο πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία του πρωταθλήματος με 177 γκολ!

Το 0-1 ήρθε στο 18′ και ήταν προϊόν της ατομικής ποιότητας του Μαχρέζ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντάνι Ντρίνκγουότερ – που έκανε ντεμπούτο με τους «χωριάτες» – αργοπόρησε, ο Νταβίντ Σίλβα έκλεψε την μπάλα και τροφοδότησε τον πρώην άσο της Λέστερ για το 0-2.

Το πάρτι για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνεχίστηκε, με τον Αγουέρο να παίρνει τη σκυτάλη σημειώνοντας το 175ο τέρμα του στην Premier League – ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση του Τιερί Ανρί στους ξένους σκόρερ!

Ο Κέβιν ντε Μπρόιν έκανε το 0-4 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ ο ηγέτης της Σίτι  έσπασε στο 58′ το ρεκόρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, φτάνοντας στο 12ο χατ-τρικ στην Premier League στο 81ο λεπτό!

Στις καθυστερήσεις η Άστον Βίλα πέτυχε το γκολ της τιμής με πέναλτι του Άνβαρ Ελ-Γκαζί, έπειτα από ανατροπή του Τρεζεγκέ από τον Ιλκάι Γκιουντογκάν.