Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετέτρεψε σε «πάρτι» το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League με αντίπαλο την Τσέλσι. Με δύο γκολ του Μάρκους Ράσφορντ οι «κόκκινοι διάβολοι» διέλυσαν με 4-0 την Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ», με τους Λονδρέζους να τα έχουν με την ατυχία τους, καθώς είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος.

Πριν το πρώτο γκολ του Άγγλου επιθετικού, ο Τάμι Έιμπραχαμ είχε σημαδέψει το δοκάρι του Ντε Χέα μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ στο 40ό ήταν η σειρά του Έμερσον να στείλει με «κεραυνό» την μπάλα για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού πορτιέρε των γηπεδούχων.

Από τη στιγμή που η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε σε άλλες δύο «καθαρές» ευκαιρίες που είχε (ο Ντε Χέα ήταν ανίκητος), η Γιουνάιτεντ βρήκε την ευκαιρία μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να «κλειδώσει» τη νίκη επί των Λονδρέζων.

Το «κερασάκι στην τούρτα» της ονειρεμένης βραδιάς για το συγκρότημα του Σόλσκιερ έβαλε ο 21χρονος Ουαλός, Ντάνιελ Τζέιμς, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Μεγάλο ματς έκανε και ο Πολ Πογκμπά, ο οποίος με δύο ασίστ έδωσε την ευκαιρία στους Ράσφορντ και Τζέιμς να πετύχουν ισάριθμα τέρματα!

Η 1η αγωνιστική:

Λίβερπουλ-Νόριτς 4-1 (7΄αυτ. Χάνλεϊ, 19΄ Σαλάχ, 28΄ Φαν Ντάικ, 42΄ Οριγκί – 64΄ Πούκι)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (25΄ Ζεσούς, 51΄, 75΄, 90΄+2 Στέρλινγκ, 86΄ πεν. Αγουέρο)

Μπόρνμουθ-Σέφιλντ Γ. 1-1 (62΄ Μέφαμ – 88΄ Σαρπ)

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 3-0 (63΄, 70΄ Μπαρνς, 75΄ Γκούντμουντσον)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Γουότφορντ-Μπράιτον 0-3 (28΄αυτ. Ντουκουρέ, 65΄ Αντόνε, 77΄ Μοπά)

Τότεναμ-Άστον Βίλα 3-1 (73΄ Ντομπελέ, 86΄,90΄ Κέιν – 9΄ ΜακΓκιν)

Λέστερ-Γουλβς 0-0

Νιούκαστλ-Άρσεναλ 0-1 (58΄ Ομπαμεγιάνγκ)

Μάντσεστερ Γ.-Τσέλσι 4-0 (18΄πεν., 67΄ Ράσφορντ, 65΄ Μαρσιάλ, 82΄ Τζέιμς)