Η Γιουβέντους ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «16» του Champions League, καθώς ως το 86΄ προηγούνταν στο Τορίνο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, όμως, ακολούθησε μια απίθανη ανατροπή και οι «κόκκινοι διάβολοι» του Ζοζέ Μουρίνιο έφυγαν με τη νίκη, αναβάλλοντας τη μαθηματική πρόκριση της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 6-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, αλλά το πρώτο από τα δύο πέναλτι που κέρδισε ήταν… πραγματική εφεύρεση, ενώ η Λιόν «αυτοκτόνησε», καθώς η Χοφενχάιμ την ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ξαναμπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης. Η Ρεάλ πέρασε σαν… σίφουνας με 5-0 από την Τσεχία απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, ενώ ο Άγιαξ έφυγε με βαθμό από το «Ντα Λουζ» απέναντι στην Μπενφίκα και είναι φαβορί για μια θέση στην πρώτη δυάδα.
Τα αποτελέσματα:

5ος Όμιλος
Μπενφίκα – Αγιαξ 1-1 (29΄ Ζόνας – 61΄ Τάντιτς)

Μπάγερν Μονάχου – ΑΕΚ 2-0 (31΄ πεν., 71΄ Λεβαντόφσκι)

Βαθμολογία

Μπάγερν Μονάχου 10 (7-1)
Άγιαξ 8 (6-2)
Μπενφίκα 4 (4-6)
ΑΕΚ 0 (2-10)

6ος Όμιλος

Λιόν – Χοφενχάιμ 2-2 (19΄ Φεκίρ, 28΄ Άλβαρο – 65΄ Κράμαριτς, 90΄+2 Καντεράμπεκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ Ντόνετσκ 6-0 (13΄ Ντ. Σίλβα, 24΄ πεν., 72΄ πεν., 90΄+2 Ζεσούς, 49΄ Στέρλινγκ, 85΄ Μαχρέζ)

Βαθμολογία

Μάντσεστερ Σίτι 9 (12-3)
Λιόν 6 (9-8)
Χοφενχάιμ 3 (8-9)
Σαχτάρ Ντόνετσκ 2 (4-13)

7ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ρόμα 1-2 (51′ Σίγκουρντσον – 4′ Μανωλάς – 59′ Πελεγκρίνι)

Βικτόρια Πλζεν – Ρεάλ Μαδρίτης 0-5 (21΄, 37΄ Μπενζεμά, 23΄ Κασεμίρο, 40΄ Μπέιλ, 67΄ Κρόος)

Βαθμολογία

Ρεάλ Μαδρίτης 9 (10-2)
Ρόμα 9 (10-4)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 (4-7)
Βικτόρια Πλζεν 1 (3-14)

8ος Όμιλος

Βαλένθια-Γιουνγκ Μπόις 3-1 (14′, 42′ Μίνα, 56′ Σολέρ – 37′ Ασάλε)

Γιουβέντους – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (65΄ Ρονάλντο – 86΄ Μάτα, 90΄ αυτ. Σάντρο)