«Γκρέμισε» από το «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ τη Γουότφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έστω κι αν δυσκολεύτηκε, η Μάντσεστερ που έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μάτιτς με δεύτερη κίτρινη στο 90ο λεπτό, όταν πια δεν κινδύνευε πήρε το «τρίποντο» και έφτασε τους 9 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με τον Λουκάκου στο 35’, όταν αυτός με προβολή έπειτα από γέμισμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, στο 38ο λεπτό ο Σμόλινγκ με «κεραυνό» εντός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο Γκρέι μείωσε στο 65ο λεπτό με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Η 5η αγωνιστική:
Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2 (92` Λαμέλα – 40` Βαϊνάλντουμ, 54` Φιρμίνιο)
Μπόρνμουθ-Λέστερ 4-2 (19′, 37′ Φρέιζερ, 41′ πέν. Κινγκ, 81′ Σμιθ – 88′ πέν. Μάντισον, 89′ Ολμπράιτον)
Τσέλσι-Κάρντιφ 4-1 (37′, 44′, 80′ πέν. Αζάρ, 83′ Γουίλιαν – 16′ Μπαμπά)
Χάντερσφιλντ-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (38′ Τζάτζα)
Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 3-0 (2′ Σανέ, 21′ Ντ. Σίλβα, 47′ Στέρλινγκ)
Νιούκαστλ-Άρσεναλ 1-2 (90+1′ Κλαρκ – 49′ Τζάκα, 58′ Οζίλ)
Γουότφορντ-Μάντσεστερ Γ. 1-2 (65΄ Γκρέι – 35΄ Λουκάκου, 38΄ Σμόλινγκ)