Η Ίντερ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγιναν οι δύο πρώτες ομάδες που σφράγισαν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League.

Στον νοκ-άουτ αγώνα της για το final-8 της διοργάνωσης, που διεξήχθη στην Κολωνία, η αγγλική ομάδα χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με 1-0 της σκληροτράχηλης Κοπεγχάγης του Κάρλος Ζέκα, παίρνοντας έτσι, έστω και με μπόλικο άγχος, την πρόκριση για την τετράδα.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, που έληξε χωρίς σκορ (0-0), η ομάδα του Σόλσκιερ είχε δύο δοκάρια, ενώ σωστά της ακυρώθηκε το τέρμα του Γκρίνγουντ ως οφσάιντ.

Το γκολ που έκρινε το ματς στην παράταση το πέτυχε από την άσπρη βούλα στο 95′ ο Μπρούνο Φερνάντες, με την παράβαση να καταλογίζεται στην ανατροπή Μαρσιάλ από τον Μπιέλαντ.

Νωρίτερα η Ίντερ επιβλήθηκε με 2-1 σκορ της Λεβερκούζεν στο Ντίσελντορφ και σφράγισε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Oι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Μπαρέλα, ενώ έκαναν το 2-0 με τον Λουκάκου έξι λεπτά αργότερα. Στο 24′ ο Χάβερτζ μείωσε το σκορ για τις «ασπιρίνες», ωστόσο στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, κι έτσι οι Ιταλοί πήραν την πρόκριση.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κοπεγχάγη 1-0

Γκολ: 95′ πεν Μπρούνο Φερνάντες

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ρομέρο, Γουάν-Μπισάκα, Μπαγί (70’ Λίντελοφ), Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Φρεντ (70’ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (91′ Μάτα), Φερνάντες, Πογκμπά, Ράσφορντ (113′ Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ (120′ ΜακΤόμινεϊ).

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ (Στάλε Σολμπάκεν): Γιόνσον, Βαρέλα (105′ Μπάρτολετς), Νέλσον, Μπιέλαντ, Μπόιλεσεν (15’ λ.τρ. Μπένγκτσον), Μπίελ (57’ Οβιέδο), Στάγκε (105′ Μουντράζιγια), Ζέκα, Νταραμί (57’ Κάουφμαν), Φαλκ (111′ Βικ), Γουίντ.

Ίντερ-Λεβερκούζεν 2-1

Γκολ: 15′ Μπαρέλα (Ίντερ), 21′ Λουκάκου (Ίντερ), 24′ Χάβερτζ (Λεβερκούζεν)

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (84′ Σκρίνιαρ), Ντε Βράι, Γοδίν, Ντ’Αμπρόζιο (59’ Μόουζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (59’ Έρικσεν), Γιάνγκ, Λαουτάρο Μαρτίνες (64’ Σάντσες), Λουκάκου.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Πέτερ Μπος): Χραντέσκι, Μπέντερ (85′ Μπελαραμπί), Ταχ, Ταπσόμπα, Σινκγκράβεν (68’ Βέντελ), Παλάσιος (59’ Μπέιλι), Μπαουμγκάρτλινγκερ (68’ Αμίρι), Χάβερτς, Ντεμιρμπάι, Ντιαμπί, Φόλαντ (86′ Αλάριο).