Η θητεία του Ζοζέ Μουρίνιο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμοιαζε να τελειώνει απόψε.
Το «Ολντ Τράφορντ» παγωμένο, έβλεπε την ουραγό Νιούκαστλ να προηγείται 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο και να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, τη στιγμή που ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε αλλαγή στο 19΄ και γυρνούσε τον Πογκμπά σε θέση… σέντερ μπακ!
Εντούτοις για ακόμη μία φορά αποδειχθηκε ότι το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο και σε αυτό όλα μπορούν να συμβούν καθώς οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας τελικά με 3-2 των «ανθρακωρύχων».
Μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάτα στο 70΄ άλλαξε τελείως τα δεδομένα, οι «μπέμπηδες» έβγαλαν εγωισμό και «γύρισαν» το ματς, φτάνοντας σε μία απρόσμενη -όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη.
Ο Μαρσιάλ σε μία φάση διαρκείας στο 76΄ ισοφάρισε και στο 90΄ ο παραγκωνισμένος Αλέξις Σάντσες πέτυχε το νίκητήριο τέρμα δίνοντας παράταση στη θητεία του Special One στην τεχνική ηγεσία του φημισμένου αγγλικού συλλόγου.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Σο, Μπαγί (18′ Μπαγί), Μάτιτς, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ (46′ Φελαϊνί), Μαρσιάλ, Ράσφορντ (67′ Σάντσες), Λουκάκου.

Νιούκαστλ (Ράφα Μπενίτεθ): Ντουμπράβκα, Φερνάντες, Λασέλς, Μανκίγιο, Γέντλιν, Σέλβεϊ, Ντιαμέ, Ρίτσι, Κέντεντι (68′ Γιάκομπ Μέρφι), Μούτο (78′ Ατσου), Αγιόθε Πέρεθ (88′ Χοσέλου).