Με επίδειξη δύναμης απέναντι στη «νεοφώτιστη», Νόριτς, συνδύασε την πρεμιέρα της Premier League η Λίβερπουλ. Στο κατάμεστο Άνφιλντ οι πρωταθλητές Ευρώπης μοίρασαν υποσχέσεις στον κόσμο τους για τη νέα σεζόν, συντρίβοντας τα «καναρίνια» με 4-1, σε αγώνα που χρειάστηκαν μόλις 35 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχουν και τα τέσσερα τέρματά τους.

Από τη στιγμή που μπήκε το αυτογκόλ του Χάνλεϊ στο 7ο λεπτό, οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ έκαναν πραγματικό «πάρτι» στην άμυνα των φιλοξενούμενων κι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 4-0! Στο δεύτερο μέρος «έσβησαν τις μηχανές τους», με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φάρκε να πετύχουν το «γκολ της τιμής» με τον Φινλανδό διεθνή επιθετικό, Τεέμου Πούκι.

Ανησυχία επικρατεί στους «κόκκινους» με τον τραυματισμό του Άλισον στο 39΄. Ο Βραζιλιάνος διεθνής γκολκίπερ παραχώρησε την θέση του στον νεοαποκτηθέντα, Άντριαν και, πλέον, οι άνθρωποι της Λίβερπουλ περιμένουν τις εξετάσεις που θα υποβληθεί για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του.

Η 1η αγωνιστική:

Λίβερπουλ-Νόριτς 4-1 (7΄αυτ. Χάνλεϊ, 19΄ Σαλάχ, 28΄ Φαν Ντάικ, 42΄ Οριγκί – 64΄ Πούκι)