Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λίβερπουλ για να πετύχει την 14η νίκη της στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 5-2 επί της Έβερτον στο παραδοσιακό ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ και να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα 4 γκολ, αλλά εμφάνισαν ξανά κάποια αμυντικά προβλήματα που εκμεταλλεύτηκαν οι «εφοπλιστές» και πέτυχαν δύο τέρματα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Σαντιό Μανέ, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ, είχε δύο ασίστ, ενώ έχασε και δύο απίστευτες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να διευρύνει το σκορ. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα προσπάθησε, αλλά έφυγε χωρίς βαθμό από το Άνφιλντ και παρέμεινε σε δυσχερέστατη θέση στη βαθμολογία (18η με 14 βαθμούς).

Μετά από δύο ισοπαλίες στην Premier League και μία ήττα στο Europa League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ επιβλήθηκε με 2-1 της Τότεναμ, υποχρεώνοντας τους Λονδρέζους στην πρώτη τους ήττα επί ημερών του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο τους.

Η Λέστερ συνέχισε την φρενήρη πορεία της και με το 2-0 επί της Γουότφορντ στο «Κινγκ Πάουερ» εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της κατάταξης, αφήνοντας στην τρίτη την Μάντσεστερ Σίτι, που χθες δε συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπέρνλι.

Η Τσέλσι «συνήλθε» μετά το «χαστούκι» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από την Γουέστ Χαμ και νίκησε στην έδρα της με 2-1 την Άστον Βίλα. Τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη πέτυχε η Σαουθάμπτον, αυτή την φορά επί της Νόριτς, με 2-1 και ακόμη μεγαλύτερη ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ στα «τρίποντα» επέστρεψε και η Γουλβς μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η 15η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 1-0 (76΄ Σλουπ)

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (89΄ Μπρέιντι – 24΄, 50΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 68΄ Ρόντρι, 87΄ Μαχρέζ)

Λέστερ-Γουότφορντ 2-0 (55΄ πεν. Βάρντι, 90΄+5 Μάντισον)

Μάντσεστερ Γιουν.-Τότεναμ 2-1 (6΄, 49΄πεν. Ράσφορντ – 39΄ Άλι)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 2-0 (23΄ Ντεντόνκερ, 86΄ Κουτρόνε)

Τσέλσι-Άστον Βίλα 2-1 (24΄ Έιμπραχαμ, 48΄ Μάουντ – 41΄ Τρεζεγκέ)

Σαουθάμπτον-Νόριτς 2-1 (22΄ Ινγκς, 43΄ Μπέρτραντ – 65΄ Πούκι)

Λίβερπουλ-Έβερτον 5-2 (6΄, 31΄Οριγκί, 17΄ Σακίρι, 45΄ Μανέ, 90΄ Βαϊνάλντουμ – 21΄ Κιν, 45΄+3 Ριτσάρλισον)