Με το εκκωφαντικό 7-0 συνέτριψε η Λίβερπουλ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, που τελικά μόνο ντέρμπι δεν ήταν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έδωσε μια καταπληκτική παράσταση και ευχαρίστησε επιτέλους τους φιλάθλους της, σε μια μέτρια σεζόν.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τον Χάκπο να δικαιολογεί την απαίτηση του Κλοπ για την απόκτηση του και όλη την ομάδα να θυμίζει τη σεζόν που κατέκτησε τον τίτλο δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «κόκκινους διαβόλους». Ο Ολλανδός επιθετικός διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, πέτυχε δύο γκολ (43′, 50′) και γνώρισε για πρώτη φορά την αποθέωση από τους οπαδούς.

Ο αγαπημένος της εξέδρας, Ντάρβιν Νούνιες πέτυχε άλλα δύο γκολ (47′, 76′), ενώ και παλιός καλός Μο Σαλάχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 66ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ, για να πετύχει στο 83′ το 6-0 με το 12ο γκολ του σε ματς κόντρα στη Γιουνάιτεντ.

Τον «χορό» των γκολ έκλεισε ο Φιρμίνο στο 88ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η Λίβερπουλ μπαίνει δυνατά πλέον στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και της συμμετοχής στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής σεζόν.

Να σημειωθεί πως το σημερινό σκορ είναι η μεγαλύτερη νίκη της Λίβερπουλ επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ανφιλντ» στην Ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου!

Νωρίτερα, ζωντανή στο κόλπο για την παραμονή στην Premier League έμεινε η Εβερτον, έπειτα από την ισοπαλία της με 1-1 επί της Νότιγχαμ στο «Σίτι Γκράουντ», . Η ομάδα του Σον Ντάις προηγήθηκε δύο φορές με τους Γκρέι (10′ πεν.) και Ντουκουρέ (29′), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και τις δύο φορές να ισοφαρίσουν με τον Τζόνσον.