Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, Λίβερπουλ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2 για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Το ντέρμπι στο «Άνφιλντ» είχε τρομερό σασπένς έως το τελευταίο λεπτό. Ο Σαλάχ μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλοπ κι ενώ η Λίβερπουλ έδειχνε ότι ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα, τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 80′, ένα λεπτό μετά την είσοδό του, ο Γουανιάμα με απίθανο βολέ εκτός περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι «Σπερς» στο 85′ θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Χάρι Κέιν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλάχ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά η Τότεναμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90’+5′ κέρδισε δεύτερο πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Χάρι Κέιν, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με το βαθμό αυτό η Λίβερπουλ βρίσκεται προσωρινά μόνη τρίτη, ενώ η Τότεναμ που διατήρησε το αήττητό για 8ο διαδοχικό παιχνίδι, είναι πέμπτη με δύο βαθμούς λιγότερους.

Η 26η αγωνιστική:
Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (82′ Γκούντμουντσον – 22′ Ντανίλο)
Μπόρνμουθ-Στόουκ Σίτι 2-1 (70′ Κινγκ, 79′ Μουσέ – 5′ Σακίρι)
Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 3-1 (8′ Μάρεϊ, 59′ Ισκιέρδο, 75′ Γκρος – 30′ Ερνάντες)
Λέστερ-Σουόνσι 1-1 (17′ Βάρντι – 53′ Φερνάντες)
Μάντσεστερ Γ.- Χάντερσφιλντ 2-0 (55′ Λουκάκου, 68′ Σάντσες)
Γουέστ Μπρομ-Σαουθάμπτον 2-3 (4′ Χεγκάζι, 72′ Ροντόν – 40′ Μενινα, 43′ Στέφενς, 55′ Γουόρντ – Προουζ)
Άρσεναλ-Έβερτον 5-1 (6′, 19′, 74′ Ράμσεϊ, 14′ Κοσιελνί, 37′ Ομπαμεγιάνγκ – 64′ Κάλβερτ-Λιούιν)
Κρίσταλ Πάλας- Νιούκαστλ 1-1 (55′ πεν. Μιλιβόγεβιτς – 22′ Ντιαμέ)
Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-2 (3′, 90’+1′ Σαλάχ – 80′ Βανιγιάμα, 90’+5′ πεν. Κέιν)