Με γκολ των Βάιναλντουμ και Φιρμίνιο, η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 την Τότενταμ στο Γουέμπλει, φτάνοντας της πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 40o λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Bορμ δεν απομάκρυνε καλά την μπάλα και ο Βαινάλντουμ με κεφαλιά σκόραρε, καθώς ο γκολκίπερ των «πετεινών» δεν μπόρεσε να την διώξει πριν περάσει τη γραμμή. Στο 54` διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Βορμ και πάλι δεν μπόρεσε να συγκρατήσει καλά την μπάλα στην σέντρα του Μανέ κι αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι, στη συνέχεια έφτασε στα πόδια του Φιρμίνιο ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η Τότεναμ μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαμέλα με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.