H Λίβερπουλ συνέχισε τη ξέφρενη πορεία της στην Premier League, καθώς το Σάββατο επικράτησε με 2-0 της ουραγού Γουότφορντ στο «Άνφιλντ», για την 17η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Μία ημέρα μετά την επέκταση της συνεργασίας τους με τον Γιούργκεν Κλοπ μέχρι το 2024 οι «κόκκινοι» δεν βρήκαν αντίσταση από την αντίπαλό τους, έφτασαν τους 49 βαθμούς και βρίσκονται στο +11 από τη δεύτερη Λέστερ που υποδέχεται τη Νόριτς αργότερα.

Tα δύο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, στο 38ο και στο 90ο λεπτό, διατήρησαν σε τροχιά τίτλου τη Λίβερπουλ, η οποία σήμερα έφτασε στην έβδομη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα.

Πάντως, μετά τη σέντρα η Γουότφορντ πίεσε την ομάδα του Κλοπ, αλλά «πλήρωσε» την αστοχία της, όταν ο Σαλάχ έφυγε στην αντεπίθεση και με άψογο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 38ο λεπτό.

Ο Αιγύπτιος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο 90′ με τακουνάκι μετά από ένα περίεργο σουτ του Οριγκί.