Χάρη στο γκολ του Ζότα στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, η Λίβερπουλ έβαλε απόψε τέλος σε ένα σερί δύο ηττών στην Premier League.

Οι «κόκκινοι», οι οποίοι μετρούσαν μια νίκη και έξι ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους για το πρωτάθλημα, επιβλήθηκαν 1-0 της Γουλβς στο «Μολινό», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική, και «γεύθηκαν» ξανά τη χαρά της νίκης μετά τις 28 Φεβρουαρίου, όταν είχαν επικρατήσει εκτός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Παράλληλα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άφησε τους «λύκους» για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη.

Σοκαριστικός τραυματισμός για τον Ρουί Πατρίτσιο

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας στιγματίστηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Ρουί Πατρίτσιο.

Πιο συγκεκριμένα, ο τερματοφύλακας των «Λύκων» αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο, αφού χτύπησε στο κεφάλι και βρέθηκε στο έδαφος αναίσθητος, μετά τη σύγκρουση με τον συμπαίκτη του, Κόνορ Κόντι.4

Το ματς διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο ώστε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Ρουί Πατρίτσιο.

Το ιατρικό επιτελείο του πρόσφερε οξυγόνο, του έβαλε νάρθηκα και τελικά ο Πορτογάλος γκολκίπερ αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας τη θέση του στον Ρούντι.