Τρεις πολύτιμους βαθμούς άφησε την Τετάρτη στη Γένοβα η Ίντερ, καθώς ηττήθηκε από την Σαμπντόρια με 2-1, για την 16η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Καντρέβα (23’ πεν.) και Μπάλντε (38’) και το μόνο που κατάφεραν οι Μιλανέζοι ήταν να μειώσουν με τον Ντε Φράι στο 65’, χάνοντας έτσι πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η Ίντερ, η οποία είχε κι ένα χαμένο πέναλτι στο 11ο λεπτό με εκτελεστή τον Σάντσες, πλέον έχει ένα βαθμό λιγότερο από την πρωτοπόρο Μίλαν, η οποία αντιμετωπίζει στις 21:45 τη Γιουβέντους.

Από εκεί και πέρα, η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα και πρόσθεσε τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να φτάσει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Στο 6’ο Καϊσέδο άνοιξε το σκορ και στο 75′ ο Ιμόμπιλε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 88′ με πέναλτι ο Βλάχοβιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, βαθμό στις καθυστερήσεις πήρε η Ουντινέζε στην έδρα της Μπολόνια, όπου έπαιζε με 10 παίκτες. Το χρυσό γκολ σημείωσε στο 90+2’ ο Αρσλάν.