Η επίθεση της Ίντερ «πετάει φωτιές» στο ξεκίνημα της Serie A. Μετά το 4-3 επί της Φιορεντίνα, οι «νερατζούρι» διέλυσαν εκτός έδρας με 5-2 και την Μπενεβέντο σε εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας του ιταλικού πρωταθλήματος και με το «2 στα 2» έχουν κάνει το ιδανικότερο ξεκίνημα στη σεζόν 2020/2021.

Ο Λουκάκου με δύο γκολ και ο Χακίμι με μία ασίστ κι ένα τέρμα ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών που «σφράγισαν» το «τρίποντο» από το πρώτο μέρος.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Λαουτάρο Μαρτίνες οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (αντικατέστησε στο 65΄ τον Λουκάκου).

Η «νεοφώτιστη» Μπενεβέντο μετά το «διπλό» που έκανε στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια «προσγειώθηκε ανώμαλα» στην έδρα της και το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει δύο φορές σε κάθε ημίχρονο με τον Τσαπράρι.

Την πρώτη της νίκη στη Serie A και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η έτερη «νεοφώτιστη» Σπέτσια με 2-0 επί της -σε ελεύθερη πτώση στο ξεκίνημα της σεζόν- Ουντινέζε (0/2).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 66΄ λόγω αποβολής του Τέρζι, κατάφεραν να διατηρήσουν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει από το 29΄ με το γκολ του 31χρονου Βούλγαρου επιθετικού Αντρέι Γκαλαμπίνοβ, αλλά να πετύχουν και δεύτερο στις καθυστερήσεις πάλι με τον ίδιο παίκτη.