Για ένα ημίχρονο η Γιουβέντους κρατούσε αυτό που ήθελε στο «Φρίουλι» κόντρα στην Ουντινέζε κι ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει και μαθηματικά το 9ο συνεχόμενο σκουντέτο της.

Τα παιχνίδια ωστόσο, διαρκούν δύο ημίχρονα και η ομάδα του Ούντινε φρόντισε να «χαλάσει» τη γιορτή της «Μεγάλης Κυρίας», με μία εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Νεστορόφσκι με κεφαλιά στο 52′ και ο Φοφανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έφεραν τα… πάνω κάτω στο ματς και το γκολ του Ντε Λιχτ από το 42′, δεν αποδείχθηκε εντέλει αρκετό για τη «Γιούβε».

Η Γιουβέντους, ούσα στο +6 από τη δεύτερη Αταλάντα, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A, θα χρειαστεί πλέον έναν βαθμό στον αγώνα της Κυριακής (26/07) με τη Σαμπντόρια, για να «σφραγίσει» (και) τον εφετινό τίτλο στην Ιταλία.

H 35η αγωνιστική:

Αταλάντα-Μπολόνια 1-0 (63΄ Μουριέλ)

Σασουόλο-Μίλαν 1-2 (42′ πεν. Καπούτο -19′, 45’+2 Ιμπραΐμοβιτς)

Πάρμα-Νάπολι 2-1 (45΄+3 πεν. Καπράρι, 87΄ πεν. Κουλουσέφσκι – 54΄ πεν. Ινσίνιε)

Ίντερ-Φιορεντίνα 0-0

Λέτσε-Μπρέσια 3-1 (22′, 32′ Λαπαντούλα,70′ Σαπονάρα-63΄Ντεσένα)

Σαμπντόρια-Τζένοα 1-2 (32′ Γκαμπιαντίνι-22′ πεν. Κρισίτο,72′ Λεράγκερ)

ΣΠΑΛ-Ρόμα 1-6 (24′ Τσέρι-10′ Κάλινιτς, 38′ Τσάρλες Πέρες, 47′ Κολάροφ, 52′, 75′ Μπρούνο Πέρες, 90′ Τζανιόλο)

Τορίνο-Βερόνα 1-1 (67′ Ζαζά-56′ πεν. Μπορίνι)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-1 (52′ Νεστορόφσκι, 90’+2′ Φοφανά – 42′ Ντε Λιχτ)

Λάτσιο-Κάλιαρι 22:45